logo

Chcete změnit obor? Jak to udělat a uspět

24.9.2021

cover image

Rozhodli jste se restartovat vaši kariéru a vydat se novým směrem? Provedeme vás celým rozhodovacím procesem a ukážeme vám nástrahy, na které je třeba si dát pozor.

Rozšířená představa o tom, že se jako náctiletí rozhodneme pro profesi, ve které setrváme desetiletí, má několik trhlin. Tou hlavní je, že nerespektuje osobní vývoj jednotlivce, jeho proměny v čase i kariérním prostředí, změny jeho potřeb, priorit a často i životní situace. Druhou je vývoj úplně nových profesí, které vznikly jako reakce na nové výzvy v technologickém i společenském prostředí. Množství povolání, po kterých je dnes poptávka, možná ani neexistovalo v době, kdy jste se rozhodovali o zaměření vašeho studia.

Stojíte na křižovatce? Zorientujte se ve vašich vlastních motivech

Důvodů, díky kterým se rozhodujete pro změnu, může být celá řada. Možná cítíte, že v současném oboru už nezažíváte pocit naplnění, že dlouhodobě stagnujete a nevidíte další perspektivu. Nebo přemýšlíte o tom, jestli to, co prožíváte, je už určitý stupeň vyhoření nebo ještě ne. Případně cítíte, že současný model práce vám vzhledem na změněnou životní situaci nevyhovuje. Může se to stát například rodičům vracejícím se po rodičovské dovolené zpět do práce.

Přehodnocovat svoje profesní zaměření a ptát se, jestli a jak je v souladu s vaší osobností, je přirozené. Můžete ji vnímat i jako součást osobního vývoje od hledání zaměstnání po nacházení povolání, tedy takové profese, která s vámi bude co nejvíce v souladu. A to samozřejmě může být dlouhodobý proces a rozhodovat se možná budete muset i vícekrát.


Začněte pomalu a stavte na tom, co už víte

Pokud jste si ujasnili, že změna oboru je pro vás tou správnou cestou, je na řadě realizační fáze. Vycházejte z vašich priorit a potřeb, zvažujte vaše nadání a předpoklady. Je lepší na začátku stavět na všeobecně formulovaných bodech, než hned procházet nabídky konkrétních vysněných profesí.

Představte si, že jste dlouho působili jako lékař v nemocnici. Z důvodu vyhoření však už nemůžete ve vykonávání jakékoliv zdravotnické profese pokračovat. Chtěli byste úplně změnit zaměření, jen ještě nevíte, jak přesně nad změnou uvažovat. Ve vašem případě mohou základní všeobecně formulované body vypadat takto:

  • Rád pomáhám a naplňuje mě práce s lidmi. 
  • Potřebuji dynamickou práci, která bude každý den jiná. 
  • Nevyhovuje mi pracovní režim s velkým množstvím přesčasů a noční prací. 
  • Ve volném času se věnuji vysokohorské turistice a lezení nebo cestuji za zážitkovou gastronomií.

Pokud se roky pohybujete v ekonomicko-administrativní oblasti a cítíte, že tento obor pro vás už není perspektivní, můžete se nad dalším vaším směrem zamyslet i prostřednictvím takto definovaných kritérií:

  • V současné práci jsem nejvíc inklinovala k úpravě webové stránky. 
  • Nebavila mě organizace schůzek a ráda jsem tuto agendu přenechávala kolegyni, když to šlo.
  • Od malička ráda kreslím a tvořím, vytvářela jsem i komiks a sádrové rekvizity pro dětský tábor.
  • Vyhovuje mi práce v časových blocích víc než klasický režim osm hodin pět dní v týdnu.
  • Jsem spíš sólový než týmový hráč a ráda nesu plnou kontrolu i zodpovědnost za celý výsledek.

Takto zmapované preference a potřeby mohou být dobrým základem pro vaše další kroky. Už jen z letmého pohledu na body by vás možná napadlo několik oblastí nebo i konkrétních profesí, které by takto definovaným kritériím odpovídaly. V případě bývalého lékaře může jít o oblast organizace outdoorových kurzů, profesi zážitkového turistického průvodce, ale například i obor terénní sociální práce. Z ekonomicko-administrativní managerky malé firmy může být nadějná grafička, web designerka, ale i sochařka nebo učitelka v tvořivých dílnách pro děti.

Zažijte jednotlivé role a vyzkoušejte si, co vám sedí

Zapište se na kurzy, workshopy a přednášky v oboru, který vás přitahuje. Jednoduše proniknete do podrobností a zorientujete se v profesním prostředí. Budete tak mít možnost popovídat si s lidmi z odboru, kteří možná před nějakým časem byli na vašem místě a dnes jsou už ostřílení profesionálové.

Dobrou strategií je dobrovolnická práce pro organizace pohybující se ve vašem zamýšleném oboru. Nejenže získáte cennou zkušenost a strategické kontakty, budete mít i možnost si v podstatě nezávazně vyzkoušet konkrétní roli a zažít si samotnou práci bez toho, abyste museli hned měnit zaměstnání.

Ve volném čase si také zkuste bokem realizovat svoje první vlastní projekty. Existuje plno začínajících podnikatelů, kteří ocení, když jim otextujete první web nebo navrhnete design nové malé kavárny. Navíc když budou s vaší prací spokojení, můžete získat hodnotnou referenci do životopisu nebo portfolia.


Bez zkušeností to nepůjde: Jak získat praxi a s čím je třeba počítat

Vyhledejte si firmy, které působí ve vašem oboru a nabídněte svoje zatím skromné zkušenosti výměnou za stáž nebo juniorskou pozici. V mnoha společnostech rádi vidí reálné nadšení a člověka, který se umí a chce učit. Úspěch v takovém přijímacím řízení je důvodem k oslavě, právě jste totiž završili první velkou etapu ve změně oboru a kráčíte po cestě, kterou jste si sami zvolili.

Na začátku v nové pracovní oblasti je však třeba počítat i s tím, že finančně i profesně budete možná začínat prakticky od nuly. Je pravděpodobné, že vám z těchto důvodů klesnou příjmy, ověřte si tedy mzdovou situaci u vaší vybrané pracovní pozice v našem platovém dotazníku.

Připravte se i na to, že v nové firmě budete možná věkem starší junior než někteří senioři. V novém oboru není za vámi viditelná 15-letá praxe na nemocničním oddělení ani diplom natřískaný tituly. Mohou nastat situace, které vám z tohoto důvodu budou nepříjemné, zejména pokud jste si v předcházejícím oboru vybudovali pozici a určitý status.  



Kateřina Čumpelová

Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat