7.7.2011
Když seřadíme zaměstnance podle platů, od nejnižšího až po nejvyšší, plat zaměstnance, který je přesně ve středu této škály představuje medián. Průměrný plat v České republice je 23 300 korun, medián je 21 000 korun. Je tedy o 11% nižší, než je průměrný plat.
Průměrný plat je vyšší o 2 300 korun
Průměrný hrubý měsíční plat je v celé České republice podle průzkumu Platy.cz 23 300 korun českých. Do údajů jsou započteny platy všech pracujících, kteří se v posledním roce zapojili do online průzkumu platů. Kdybysme si seřadili zaměstnance od těch s nejnižšími platy po ty s nejvyššími platy, vychází medián, tedy plat člověka, který je přesně ve středu, na 21 000 korun. Medián je tedy oproti průměrnému platu nižší o 2 300 korun.
„Obvykle bývá medián nižší než
průměrný plat. Důvod je jednoduchý: průměrný plat ovlivňují platy nejlépe
placených lidí. Tím, že výše příjmů není shora ničím omezena, ale zdola ano,
hodnota průměrného platu se zvyšuje. Průměr tak v žádném případě nemluví
o lidech, kteří jsou podle úrovně výdělků ve středu mezi nejlépe
a nejhůře vydělávajícími," vysvětluje Miroslav Dravecký, projektový
manažer online platového průzkumu Platy.cz.
Tabulka 1: Rozdíl mezi průměrným měsíčním platem a mediánem
Zdroj: Platy.cz
Největší rozdíly jsou v odvětví
leasingu
Největší rozdíly mezi průměrným platem a mediánem jsou v odvětví leasingu, kde představují až 23%. Zatímco průměrný plat je v leasingu 36 857 korun měsíčně, medián platu je téměř o 7 000 korun měsíčně nižší. Leasing je oblast, kde je plat zaměstnanců výrazně ovlivněn jejich výkonem.
„Vhodné je určovat plat zaměstnanců podle mediánu také u pracovních pozic, na kterých nepracuje velký počet zaměstnanců a jsou individuální. U pozic jako je například projektový manažer může plat výrazně souviset s individuálními schopnostmi a dovednostmi a není proto vhodné plat odvozovat od průměrného platu," říká Dravecký.
V následující tabulce jsou uvedeny rozdíly mezi průměrným platem
a mediánem v jednotlivých odvětvích.
Tabulka 2: Rozdíl mezi průměrným měsíčním platem a mediánem podle odvětví
Zdroj: Platy.cz
Na opačném konci žebříčku, mezi odvětvími s jedno- či dvouprocentními rozdíly ve výši průměrného platu a mediánu, je například lesnictví, základní, střední a vysoké školství, polygrafický průmysl nebo samospráva.
„Odvětví jako je školství nebo samospráva vhodně ilustrují výhodnost používání mediánu namísto průměrného platu. V těchto odvětvích jsou platy dány zákonem, platy učitelů se navzájem liší velmi málo a tím pádem jsou průměr i medián velmi podobné," komentuje Dravecký.
Na začátku kariéry jsou platy podobné
Nejmenší rozdíl mezi mediánem a průměrným platem je u lidí ve věkové kategorii 17 - 24 let. Postupně, s přibývajícím počtem let na pracovním trhu, se zvyšuje i rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami a platy se diferencují. Nejvýraznější rozdíl vidíme v produktivním věku ve věkové kategorii od 35 do 44 let, kde rozdíl tvoří až 12%.
Graf 2: Rozdíl mezi průměrným měsíčním platem a mediánem podle věku
Zdroj: Platy.cz
V Praze je průměrný plat téměř o 3 tisíce korun vyšší než medián
Rozdíly mezi průměrným platem a mediánem jsou patrné i v regionálním srovnání. V každém kraji je průměrný měsíční plat vyšší než medián. Například v Praze s nejvyššími platy je také nejvýraznější rozdíl mezi průměrným platem a mediánem. Zatímco průměrný plat v Praze je 28 899 korun, medián je 26 000 korun.
Tabulka 3: Rozdíl mezi
průměrným platem a mediánem podle krajů
Zdroj: Platy.cz