Platy srovnáváme už 3 roky. Jak se za tu dobu změnily?
18.11.2010
Za tři roky vzrostly průměrné hrubé měsíční mzdy v České republice z 21 979 korun českých v roce 2007 na 23 231 korun českých v roce 2010. Nejlépe si podle průzkumu Platy.cz vydělávají lidé do 34 let.
Průzkum platů má po třech letech od svého spuštění sesbírány údaje od více než 370 tisíc respondentů.
Ročně se do průzkumu zapojí přibližně 100 000 lidí, kteří uvedou svůj průměrný plat. Díky těmto údajům dokáže průzkum vyhodnotit, srovnat či stanovit, jaký je s ohledem na trh vhodný a konkurenceschopný plat na 470 nejrůznějších pracovních pozicích.
Zastoupení má každá úroveň pozic - od nejnižších až po manažery
Aktuálně se do průzkumu v roce 2010 zapojilo již 70 tisíc respondentů z celé České republiky. Nejčastěji zastoupeným regionem je region Praha, což souvisí s největším počtem pracovních míst. Lidé si v něm nejčastěji hledají práci, a tím pádem také častěji využívají průzkum platů. Následuje Jihomoravský kraj, třetím v pořadí je Moravskoslezský kraj. Podle úrovně vzdělání mají nejvýraznější zastoupení lidé se středoškolským vzděláním s maturitou a lidé s vysokoškolským vzděláním II. stupně.
Největší zastoupení podle úrovně pozice mají v průzkumu kvalifikovaní zaměstnanci netechnického zaměření, kam patří například pozice jako novinář či učitel, nebo třeba ekonomické pozice jako ekonom či auditor.
Graf 1: Struktura respondentů průzkumu platů podle
úrovně pozice
Zdroj: Platy.cz
Nejvíce rostly platy v Jihomoravském a
Libereckém kraji
Nejvyšší platy v České republice dlouhodobě pobírají lidé pracující v hlavním městě. V Praze jsou podle průzkumu Platy.cz průměrné měsíční hrubé platy 30 100 korun českých. Oproti nejhůře vydělávajícím krajům pobírají lidé v hlavním městě přibližně o 10 tisíc korun českých měsíčně více. Průměrná měsíční mzda okolo 20 tisíc korun je v několika krajích, například v Karlovarském, Olomouckém či Zlínském.
V pořadí druhé nejvyšší platy mají lidé ve Středočeském kraji, kde je průměrná měsíční hrubá mzda 22 828 korun.
Při srovnání růstu platů za tři roky od spuštění platového průzkumu v roce 2007 stouply nejvýrazněji platy v Jihomoravském a Libereckém kraji. V Jihomoravském kraji vzrostly za tři roky platy o 9 procent, v Libereckém o 7 procent. V Praze stouply platy od roku 2007 o šest procent.
Tabulka 1: Srovnání platů podle krajů
* druhý půlrok
2007, ** údaje k 1.10.2010
Zdroj: Platy.cz
Nejméně si polepšili lidé se základním vzděláním
Lidem se základním vzděláním stouply hrubé platy oproti roku 2007 o 2 procenta, lidem se středoškolským vzděláním bez maturity o 3 procenta. Nejlépe vydělávajícím, tedy lidem s ukončeným vysokoškolským vzděláním II. stupně, stouply za tři roky platy o sedm procent. Podobně výrazně rostly i platy lidem s ukončeným vysokoškolským vzděláním I. stupně.
Zhodnocení platů po třech letech potvrzuje fakt, že vzdělání se vyplatí. Platí přímá úměra, že čím vyšší vzdělání, tím vyšší plat. Lidé se základním vzděláním si oproti lidem se středoškolským vzděláním s maturitou vydělávají o 5 tisíc korun méně, ve srovnání s lidmi s vysokou školou I. stupně pak o 10 tisíc českých korun měsíčně méně. Rozdíl mezi platy lidí se základním vzděláním a lidmi s ukončeným vysokoškolským vzděláním II. stupně je téměř 16 tisíc korun měsíčně.
Jedině vysokoškolsky vzdělaní lidé s ukončeným II. stupněm studia podle platového průzkumu Platy.cz průměrně měsíčně vydělávají přes 30 tisíc korun.
Tabulka 2: Srovnání platů podle dosaženého
vzdělání
* druhý půlrok
2007, ** údaje k 1.10.2010
Zdroj: Platy.cz
Nejnižší plat je bez praxe
Podle průzkumu platů si nejlépe vydělávají lidé ve věku od 25 do 34 let, jejichž průměrný plat je letos téměř 25 tisíc korun českých měsíčně. Nejhůře placenou skupinou jsou mladí lidé těsně po ukončení školy, kteří si měsíčně vydělávají v průměru 18 tisíc korun.
Graf 2: Úroveň platů podle věku
Zdroj: Platy.cz
Platy nejvíce rostly generálním ředitelům
Při sledování vývoje platů je za poslední tři roky viditelný růst u většiny pracovních pozic. Nejvýrazněji rostly platy lidem z vrcholového managementu. Generálním ředitelům za poslední tři roky stouply platy o třetinu. Výrazné nárůsty zaznamenaly za tři roky i pozice související s řízením lidských zdrojů, jako jsou například pozice kouče či pracovního psychologa. Polepšili si také lidé na pozicích v telekomunikacích či bankovnictví.
Tabulka 3: Pozice s nejvýraznějším nárůstem
platů v letech 2007/2010
Zdroj: Platy.cz